Stópki

Masaż stóp niemowlęcia, jako najlepsze lekarstwo na kolkę (również, gdy chcemy ukoić, uspokoić, ułożyć do snu).

Ważna jest świadomość ciała, w tym właśnie stóp. Należy je głaskać, masować, lekko ściskać, pozwalać dziecku bawić się nimi, chodzić na boso. To stymuluje cały organizm, uczy uważności.

Miednica

Kontrolowanego wydalania nie trzeba dziecka uczyć! Samo się nauczy, gdy przyjdzie pora. Powszechnym błędem jest pośpiech i stawianie dziecka wobec wymagań ponad jego siły i możliwości. Dziecko do końca 2-go roku życia nie jest w stanie ani poprawnie identyfikować subtelnych sygnałów potrzeby wypróżnienia.

Pupa

Nie brzydź się, nie bój się i nie przesadzaj z zachwytem. Odnoś się do pupy i genitaliów dziecka z pełnym szacunkiem i uważną troską. Traktuj tak, jak traktujesz rączki, nóżki i resztę ciałka. Nazywaj rzeczy po imieniu, nazwami godnymi i uczciwymi.

Seks

Czyniąc z seksu tab i zakazany owoc – sprawiamy, że to naturalne(!!!) zainteresowanie staje się niezdrowe, pełne napięć i emocji. Dziećmi kieruje zwykła ciekawość, potrzeba poznania. Nie zawstydzać, nie wyśmiewać, nie karać!!!

Brzuszek

Jeśli Twoje dziecko się garbi, zacznij od uwalniania brzuszka i wzmacniania go!

Plecy

Nie należy spieszyć się z sadzaniem dzieci i zachęcaniem do wstawania. Warto pozwolić dziecku na przejście pełnej ewolucji – od pełzającego gada, poprzez czworonoga – do pionu.

Uważać na nadwagę.

Pamiętać, że kręgosłup najlepiej wypoczywa w pozycji wyprostowanej. Pionowej.

*

A wszystko powyższe wynotowałam (taki nawyk) dawno temu w ciąży z krótkiej, aczkolwiek konkretnej, uczciwej, napisanej ze zrozumieniem pozycji autorstwa Wojciecha Eichelbergera pt. „Ciałko”.

Do rozdziału „Stópki” dodałabym jeszcze: „całować, całować, całować”!!!.

Z innej pozycji tego samego autora pt. „Jak wychować szczęśliwe dzieci” wynotowałam tylko jedno zdanie! Autentycznie!

„Żeby wychować szczęśliwe dzieci, samemu trzeba być szczęśliwym”.

PS. Dziękuje BiG m za wyróżnienie Versatile Blogger. Moje odpowiedzi TUTAJ.